NAUKOWCY: ALKOHOL SZKODZI W KAŻDEJ ILOŚCINaukowcy: alkohol szkodzi w każdej ilości

Naukowcy nie maja wątpliwości, że straty spowodowane przez picie jakiejkolwiek dawki alkoholu wielokrotnie przewyższają wszelkie korzyści, jakie mielibyśmy odnieść, nawet przyjmując umiarkowane dawki wysokoprocentowych trunków - donosi Radio Zet.


Picie nigdy nie wychodzi nam na zdrowie - twierdzą naukowcy. 


Do takich wniosków doszli naukowcy z Waszyngtonu po przeanalizowaniu wyników badań Globalnego Obciążenia Chorobami wśród osób w wieku od 15 do 95 lat w 195 krajach świata w latach (1990-2016). Jak się okazało po przebadaniu aż 28 mln osób alkohol szkodzi zdrowiu - bez względu na dawkę. 

Według autorów publikacji przedstawionej na łamach prestiżowego "The Lancet", nie istnieje taki poziom spożycia alkoholu, który miałby pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Udało się potwierdzić, że nawet niewielkie dawki spożywane systematycznie mają bezpośredni wpływ na podwyższenie ryzyka występowania m.in. nowotworów – w bogatszych krajach i chorób zakaźnych (np. gruźlicy) lub marskości wątroby – w biedniejszych państwach. W średnio zamożnych krajach za główną konsekwencję używania alkoholu uważa się udary. 

Picie nigdy nie wychodzi nam na zdrowie - twierdzą naukowcy. Regularne picie niewielkich ilości alkoholu już po pół roku naraża na zwiększenie ryzyka wystąpienia jednej z 23 chorób, które może wywoływać ta substancja. Niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia wzrastają w miarę tego, ile alkoholu pijemy.

Php Besucherzähler